Hlavné menu:
NAPÍSALI O NÁS
27.5.2011 | PREŠOVSKÝ KORZÁR / VIERA VARGOVÁ
ŽIVOT NÁS BAVÍ: BOLI U FOTOGRAFKY AJ V PARLAMENTE
_______________________________________
Deti z celého Slovenska, vrátane Prešovčanov, sa stretli v Bratislave, kde spolu navštívili parlament aj fotografku Lollu Fukári, ktorá im dala rýchly kurz fotografovania.
Vyše 40 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska, vrátane Prešovčanov, sa pred pár dňami vybrali na výlet do Bratislavy.
Prvou ich zastávkou bolo miesto, kde sa pripravujú rôzne celoslovenské súťaže a testy.
Preskúmali tam všetky kancelárie
Prešovčanke Salome Harvanovej sa to veľmi páčilo:"Preskúmali sme všetky kancelárie a porozprávali sa s ľuďmi, ktorí pre nás pripravujú vedomostné súťaže. Často ich riešimev školách. Mnohých zaujali aj logické úlohy a spôsob vyhodnocovania, objasnili nám, ako to celé funguje."
Poslanec im vysvetlil ako funguje politika
Žiaci počas výletu do hlavného mesta mohli stretnúť aj poslancov Národnej Rady SR. "Boli sme sa pozrieť v parlamente. Zúčastnili sme sa aj besedy s jedným poslancom, kde nám boli vysvetlené viaceré otázky týkajúce sa súčasnej politickej scény, ale aj to, ako sa v parlamente prijímajú zákony," povedal ďalší z Prešovčanov Lukáš Hambálek.
Po rýchlokurze prišlo na rad fotenie
Jednou zo zastávok výletníkov bola aj návšteva fotoateliéru vynikajúcej fotografky Lolly Fukári, ktorá je zároveň porotkyňou celoslovenskej internetovej fotosúťaže FOD. "Dala nám rýchlokurz fotenia a urobili sme si spolu aj zopár fotiek," dodal Hambálek.
____________________________________________________
24.5.2011 | www.pis.sk / ĽUBOŠ LUKÁČ
SKVELÝ DEŇ V BRATISLAVE
_______________________________________
Vyše 40 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska sa v pondelok, 23. mája, zúčastnilo výletu do Bratislavy. Medzi žiakmi nechýbali ani početná prevaha žiakov zo ZŠ na Šmeralovej ulici v Prešove, ktorí si výlet pochvaľovali.
V skorých ranných hodinách sme "vyštartovali" z Prešova - smer Bratislava. Prvou našou zastávkou bolo miesto, kde sa pripravujú rôzne celoslovenské súťaže a testy - spoločnosť EXAM testing. Preskúmali sme všetky kancelárie a porozprávali sa s ľuďmi, ktorí pripravujú a tvoria pre nás vedomostné súťaže, do ktorých sa zapájajú počas roka aj naši žiaci.
Mnohých z nás zaujali aj logické úlohy, spôsob vyhodnocovania, systém kontroly a v neposlednom rade všetky informácie, ktoré nám objasnili ich zmysluplnú prácu. Zároveň sú aj tvorcami časopisu DOBRÁ ŠKOLA, ktorý je podľa slov redaktorky Bibiany Zelinovej písaný nepriamo aj pre žiakov. Práve vďaka nej a tiež Vladimírovi Burianovi sme sa mohli zúčastniť tejto exkurzie obohatenej aj o občerstvenie.
Národná rada Slovenskej republiky - to bolo druhá zastávka nášho výletu. V úvode exkurzie sme sa stretli s prešovským poslancom Ondrejom Matejom. Oboznámení s fungovaním NR SR a množstvom informácií sme počas besedy dostali priestor na otázky, ktoré nemali konca kraja. Žiaci sa aktívne zaujímali o názory pána poslanca Mateja na množstvo tém - napr. rozdelenie Československa, spoluprácu s poslancami iných politických strán, demokracia, ale aj témy aktuálnych spoločenských problémov či platov poslancov. Potom nasledovala prehliadka priestorov parlamentu, história parlamentarizmu na Slovensku, informácie o štátnych symboloch, pravidlách prijímania zákonov, ale aj pohľad z balkóna nad rokovacou sálou, ktorý deti zaujal.
Predposlednou zastávkou bola návšteva fotoateliéru vynikajúcej fotografky a porotkyne celoslovenskej internetovej fotosúťaže FOD. Lolla Fukári nás privítala, vyfotografovala deti v skupinkách, vysvetlila dôležitosť fotografie a všetky aspekty súvisiace s fotografovaním a ponúkla deťom pohostenie, ktoré v tej chvíli všetkým padlo vhod.
Voľný čas strávili deti v bratislavskom nákupnom centre AVION, kde sa najedli a nakupovali darčeky pre svojich rodičov, súrodencov a kamarátov.
Cesta domov bola opäť dlhá a okrem pozerania filmu, sme si v autobuse pospali, ba niektorí aj poplakali za úžasnými spomienkami na Bratislavu.
Výlety do Bratislavy majú od minulého roka (a veríme, že budú mať) tradíciu. Napokon aj tohtoročný výlet sa mohol uskutočniť vďaka celoslovenskej súťaže Fotografia Očami Detí a projektu mladyfotograf.sk, prostredníctvom ktorého organizujeme rôzne výlety a akcie pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska. Organizátorom týchto projektov je sabinovské Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v spolupráci s Ústavom informácií a prognóz školstva.
____________________________________________________
21.5.2011 | PREŠOVSKÝ KORZÁR / VIERA VARGOVÁ
ŽIVOT NÁS BAVÍ: UČILI SA V PRÍRODE
_______________________________________
Učiť sa dá zábavne a nielen v škole. Práve preto sa učitelia zo ZŠ Šmeralova v Prešove rozhodli vziať svojichžiakov do Školy v prírode. Deťom sa to mimoriadne páčilo.
Žiaci prvého stupňa zo Základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove sa pred pár dňami zúčastnili Školy v prírode v Demänovskej doline. Prvou zastávkou bolo múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Najviac ich zaujala expozícia o hokejistoch
Žiaci sa vizuálne aj formou prednášky zoznámili s kapitolami z histórie Liptovského Mikuláša, rodným domom Rázusovcov, ale aj Mikulášskou mučiarňou. Deti však najviac zaujala expozícia "História a súčasnosť hokejového klubu Old Boys Liptovský Mikuláš", ktorú zriadili pracovníci múzea pri príležitosti MS v hokeji," povedal učiteľ Ľuboš Lukáč.
Boli v jaskyni, na turistike, tancovali aj relaxovali
Žiaci absolvovali prehliadku Demänovskej jaskyne slobody, nenáročnú turistiku, no aj športové hry, diskotéku, relax v bazéne, pyžamovú párty, futbalový turnaj. Deťom sa táto netradičná forma učenia zrejme mimoriadne páčila, pretože túto Školu v prírode okomentovali slovami:"Bola najlepšia".
____________________________________________________
15.4.2011 | PREŠOVSKÝ KORZÁR / VIERA VARGOVÁ
SPEVÁK Z KOMAJOTY ČÍTAL ROZPRÁVKY
_______________________________________
Líder a spevák populárnej prešovskej hudobnej skupiny Komajota Martin Husovský sa zapojil do projektu Rodičia čítajú deťom, tie počúvajú a tvoria. Svojou účasťou tak podporil žiakov z tried pre mimoriadne intelektovo nadané deti zo Základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove.
Tento netradičný projekt sa v Prešove koná aj 7. apríla. Jeho úlohou je čítanie s porozumením, ktoré deťom predvádzajú dospelí, ich rodičia, ale aj populárne osobnosti mesta Prešov. "Martin Husovský predstavil deťom knihu obľúbeného nemeckého spisovateľa Ottfrieda Preusslera Malá bosorka," informoval Ľuboš Lukáč, organizátor akcie.
Deti sa oboznámili s týmto spisovateľom. Pre Martina to bola zas veľmi príjemná, ale nie nová skúsenosť: "Sám mám doma malé dieťa, ktorému čítame s manželkou rozprávky, dokonca sme spolu s Katkou Koščovou urobili aj cédečko Uspávanky pre deti," povedal Martin Husovský. Sám bol veľmi prekvapený, ako ho deti počúvali: "Keď som začal čítať, nechápal som, ako všetci odrazu stíchli a počúvali ma. Bolo to milé."
____________________________________________________
28.3.2011 | www.pis.sk, PREŠOVSKÝ VEČERNÍK / ĽUBOŠ LUKÁČ
DEŇ UČITEĽOV: VYHLASUJEME NAJUČITEĽOV PREŠOVA
_______________________________________
Pri príležitosti DŇA UČITEĽOV sme minulý týždeň vyhlásili súťaž NAJUČITEĽ MESTA PREŠOV. Do súťaže sa mohli hlasovaním zapojiť žiaci základných a stredných škôl, ako aj rodičia.
Dnes Vám predstavujeme výsledky tohto hlasovania - NAJUČITEĽOV MESTA PREŠOV.
Sme veľmi milo prekvapení veľkým počtom hlasov, ako aj hodnotením práce učiteľov najmä zo strany žiakov. Do súťaže sa zapojili prevažne žiaci /90% z celkového počtu hlasov/. Podľa počtu hlasov sme sa rozhodli vyhlásiť NAJUČITEĽOV v tomto poradí:
1. Ing. Ladislav ARENDÁČ /Stredná priemyselná škola strojnícka/
Spomedzi všetkých hodnotení vyberáme toto: "Navrhol by som ho pre jeho osobitý a starostlivý prístup k žiakom a jeho vedomosti nadobudnuté v praxi, ktoré vie dobre predať žiakom".
2. Mgr. Judita KOSTELNÍKOVÁ /Stredná priemyselná škola elektrotechnická/
Spomedzi všetkých hodnotení vyberáme toto: "Pretože má veľmi zaujímavé hodiny. To, čo si v škole zapamätám si nemusím doma opakovať, aby som to na druhý deň vedel. Vie perfektne naučiť a keď niečomu nechápem/-e tak to "podrobne" vysvetlí aj 3x, a hlavne nekričí.
3. Mgr. Slávka ČOREJOVÁ /Základná škola, Šmeralova 25/
Spomedzi všetkých hodnotení vyberáme toto: " Pretože som na túto školu prestúpila len nedávno a aj vďaka nej mám pocit, že tu patrím. Ešte nikdy som nemala Učiteľku, ktorá má pre mňa tak zaujímavý výklad. Navyše robí v našej škole rozhlasové vysielania o zdravom životnom štýle a viem, že aj sama sa tým riadi. Najfantastickejšia Učiteľka všetkých čias".
Blahoželáme výhercom súťaže NAJUČITEĽ. Ceny - poukážky na FOTOKNIHU osobne doručíme do konca tohto týždňa. Fotografie z odovzdávania cien učiteľom prinesieme čoskoro na tomto mieste.
Spomedzi žiakov a rodičov sme vyžrebovali výhercov, ktorí za hlasovanie v tejto súťaži získavajú DVD film. Výhercami sú: Peter VAĽUŠ (Lipany), Ivana PONČÁKOVÁ (Prešov), Martina JAVORKOVÁ (Prešov).
Dovoľte nám ešte raz zablahoželať všetkým učiteľom, pretože nielen žiaci, ale aj my chápeme ich prácu predovšetkým ako poslanie. Sme veľmi radi, že v PREŠOVE sú žiaci na svojich učiteľov hrdí a viac ako spokojní s vyučovaním. PREŠOV MÁ ŠIKOVNÝCH UČITEĽOV! Organizátorom projektu mladyfotograf.sk je sabinovské Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
____________________________________________________
25.3.2011 | PREŠOVSKÝ VEČERNÍK / ĽUBOŠ LUKÁČ
DO ŠKOLY BEZ DESIATY!
_______________________________________
Žiaci tretieho ročníka z tried pre mimoriadne intelektovo nadané deti Základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove, sa zapojili do projektu webportálu mladyfotograf.sk, ktorého organizátori pripravili pre deti zeleninový týždeň pod názvom DO ŠKOLY BEZ DESIATY!
Žiaci sa dozvedeli množstvo informácií o vitamínoch. ktoré obsahujú rôzne druhy zeleniny či ovocia. Projekt bol rozdelený do niekoľkých oblastí, ktoré žiaci absolvovali počas celého týždňa. Jednou z podstatných vecí bolo, už podľa názvu projektu, že si žiaci v tento týždeň nemuseli nosiť desiatu, keďže tú (zdarma a bohatú na zeleninu) dostávali každý deň počas veľkej prestávky. Okrem bola beseda o vitamínoch a vhodnej strave, ktorá je potrebná pre každý ľudský organizmus, samozrejme obohatenej o zeleninu a ovocie. Počas hodiny INFORMATICKEJ VÝCHOVY si žiaci začnú pripravovať "zeleninové referáty", ktorými oboznámia svojich spolužiakov. Za použitia IKT prostriedkov a internetu získajú žiaci základné informácie o zelenine, ktorú má každý z nich priradenú a následne štúdiom internetových odkazov, časopisov a odbornej literatúry vypracujú referát, ktorý priblíži ostatným spolužiakom daný druh zeleniny. Po ukončení projektu a odprezentovaní si svojich prác, si z takto spracovaných referátov vytvoria tretiaci knihu, ktorá im ako spomienka na túto akciu ostane. Fotodokumentáciu z jednotlivých dní prinesieme na webstránke www.mladyfotograf.sk, ktorá zdokumentuje aktivity v rámci projektu a zároveň aj prinesie rodinné fotografie žiakov, ktoré znázornia zdravé raňajky v každej z domácností žiakov.
Projekt mladyfotograf.sk zastrešuje sabinovské Centrum pedagogicko-pychologického poradenstva a prevencie, ktoré vytvára množstvo akcií pre deti z celého Slovenska.
____________________________________________________
21.3.2011 | www.pis.sk / ĽUBOŠ LUKÁČ
AJ PREŠOVSKÍ UČITELIA UČIA PRE ŽIVOT
_______________________________________
18. -20. marca 2011 sa v Poprade uskutočnil 3.ročník celoslovenskej konferencie pre učiteľov a riaditeľov škôl "UČÍME PRE ŽIVOT".
Konferenciu zorganizovala organizácia P-MAT, n.o. pod záštitou Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR - Ing. Eugena JURZYCU. Témou konferencie bola problematika rozhodovania na úrovniach škola, učiteľ a žiak.
Za?iatok konferencie patril jej otvoreniu, ktorého sa ujali: riaditeľ konferencie - Ing. Peter Halák a riaditeľ P-MATU, n.o. - Ing. Juraj Suchánek, ktorí oboznámili hostí s organizačnou zložkou, partnermi a významnými hosťami tohto jedinečného podujatia, ktorého sa zúčastnilo 300 učiteľov z celého Slovenska. Po otváracom príhovore štátneho tajomníka, spomínaného ministerstva, Mgr. Jaroslava Ivanča, nasledovalo množstvo prednášok, workshopov, ale aj panelová diskusia, ktorá bola venovaná - Debyrokratizácii v škole.
Sobotňajší program bol obohatený o rôzne workshopy a burzy nápadov z oblasti vyučovania na 1. a 2. stupni ZŠ aj z oblasti stredných škôl. Účastníci mali možnosť výberu spomedzi takmer 50 rôznych tém: Prírodovedné experimenty, Fotografie v matematike, Jazyk a komunikácia, Netradičné športy, Od argumentu k debate, E-Twinning, Chémia v živote, Scrach - programovacie prostredie pre dnešné deti...
V nedeľu, po aktívnom sobotňajšom oddychu a slávnostnej večeri, absolvovali učitelia opäť množstvo prednášok, odborných diskusií, či workshopov, ktoré pre ne pripravili organizátori.
Konferencia bola na vysokej úrovni a zúčastnili sa jej aj učitelia základných a stredných škôl mesta Prešov. Po jej ukončení sme všetci skonštatovali, že príjemnú atmosféru, priateľského ducha a množstvo poznatkov máme teraz možnosť priniesť aj k nám - do lavíc medzi prešovské deti a mládež, našich žiakov.
Odbornosť prednášajúcich, výnimočnosť aktivít učiteľov z celého Slovenska a nadviazanie nových kontaktov priniesli nielen radosť nám učiteľom, ale predovšetkým modernizáciu vzdelávacieho procesu, pre ktorú pracujú a tvoria všetci moderní učitelia.
S kompletným programom konferencie "UČÍME PRE ŽIVOT" si môžete zoznámiť na webstránke www.ucimeprezivot.sk.
____________________________________________________
14.3.2011 | www.pis.sk / ĽUBOŠ LUKÁČ
DO ŠKOLY BEZ DESIATY!
_______________________________________
Od pondelka sa žiaci dozvedia množstvo informácií o vitamínoch, ktoré obsahujú rôzne druhy zeleniny či ovocia. Projekt je rozdelený do niekoľkých oblastí, ktoré žiaci absolvujú počas celého týždňa.
Jednou z podstatných vecí je, už podľa názvu projektu, že žiaci si v tento týždeň nemusia nosiť desiatu, keďže budú desiatu (zdarma a bohatú na zeleninu) dostávať každý deň počas veľkej prestávky. Už teraz sa deti môžu tešiť na papriky, paradajky, reďkovky, mrkvičky, cviklu či cesnak a iné zdroje vitamínov. Okrem toho ich čaká beseda o vitamínoch a vhodnej strave, ktorá je potrebná pre každý ľudský organizmus, samozrejme obohatenej o zeleninu a ovocie. Počas hodiny INFORMATICKEJ VÝCHOVY si žiaci začnú pripravovať "zeleninové referáty", ktorými oboznámia svojich spolužiakov. Za použitia IKT prostriedkov a internetu získajú žiaci základné informácie o zelenine, ktorú má každý z nich priradenú a následne štúdiom internetových odkazov, časopisov a odbornej literatúry vypracujú referát, ktorý priblíži ostatným spolužiakom daný druh zeleniny. Po ukončení projektu a odprezentovaní si svojich prác, si z takto spracovaných referátov vytvoria tretiaci knihu, ktorá im ako spomienka na túto akciu ostane.
Fotodokumentáciu z jednotlivých dní prinesieme na webstránke www.mladyfotograf.sk, ktorá zdokumentuje aktivity v rámci projektu a zároveň aj prinesie rodinné fotografie žiakov, ktoré znázornia zdravé raňajky v každej z domácností žiakov.
Projekt mladyfotograf.sk zastrešuje sabinovské Centrum pedagogicko-pychologického poradenstva a prevencie, ktoré vytvára množstvo akcií pre deti z celého Slovenska.
____________________________________________________
18.2.2011 | www.pis.sk / ĽUBOŠ LUKÁČ
PREŠOVSKÉ MIMORIADNE NADANÉ DETI SA PRIPRAVUJÚ NA PREZENTÁCIU ROČNÍKOVÝCH PRÁC
_______________________________________
Žiaci tried pre mimoriadne nadané deti z prešovskej základnej školy na Šmeralovej ulici začali dnes s prípravou na tvorbu a prezentáciu ročníkových prác.
Ročníková práca je "malá diplomovka" týchto žiakov, ktorí ju každoročne pripravujú za pomoci svojich pedagógov na vybranú tému. Témy prác si žiaci zvolia počas školského roka (najneskôr do konca I. polroka) a následne si pripravujú osnovu práce, zaoberajú sa štúdiom odbornej literatúry (aj internet), či konzultáciami s učiteľmi. V tomto školskom roku sme pre žiakov pripravili cyklus prednášok a besied na tému: "Ako tvoriť a prezentovať...". Ako prví sa zoznámili s tvorbou prezentácií a dôležitých aspektov pri vystupovaní žiaci tretieho ročníka, ktorí si dnes pozreli videoukážky z celoslovenskej prezentácie ročníkových prác a zoznámili sa s tvorbou "powerpointovej" prezentácie. V tomto školskom roku je prezentácia v programe Powerpoint pre žiakov 3. a 4. ročníka povinná a prácu s programom si žiaci precvičujú aj na hodinách INFORMATICKEJ VÝCHOVY. Okrem písanej formy "ročníkovky" a spomínanej prezentácie môžu žiaci prezentovať prácu aj pomocou rôznych modelov, obrázkov... .
Ročníkové práce sa prezentujú vždy v máji na tzv. triednom kole, kde porota v zložení: triedny učiteľ a žiaci vyšších ročníkov, si prezentácie vypočujú a spoločne so žiakmi kladú otázky prednášajúcemu. Najlepší žiaci z každej triedy prezentujú svoje práce na školskom kole (ktoré je prístupné aj pre širokú verejnosť), kde určení víťazi (z I. a II. st.) sú následne reprezentantmi celoslovenského kola. Nultý ročník celoslovenského kola sa uskutočnil prvýkrát v minulom školskom roku v aule Pedagogickej fakulty PU v Prešove. Medzi prezentujúcimi sa objavili žiaci nielen z Prešova, ale aj Košíc, Popradu, Ružomberka, Humenného... . Po celoslovenskom kole, ktoré mimochodom organizuje taktiež "Šmeralka" sa všetci účastníci stretnú na "talentovici" - stretnutí žiakov, rodičov a učiteľov na "opekačke". Podrobné informácie o priebehu "školení" talentovaných žiakov, triednych či školskom a celoslovenskom kole prezentácií ročníkových prác nájdete počas školského roka na webstránke talentovaných detí www.nadanedieta.sk.
12.1.2011 | HOSPODÁRSKE NOVINY / REDAKCIA DENNÍKA HN
VYBERTE DEŤOM NAJLEPŠIU ŠKOLU V MESTE
________________________________
Patríte medzi rodičov, ktorí vyberajú školu pre budúceho prváka? V pondelok začnú základné školy zapisovať nových žiakov. Pripravili sme preto pre vás exkluzívny prehľad tých najlepších v krajských mestách - podľa hodnotenia HN.
Pozor! Ako každé hodnotenie, ani to naše nedokáže poskytnúť dokonalý obraz o kvalite školy. Ak sa nejaká škola neumiestnila na prvých miestach rebríčka HN, neznamená to nevyhnutne, že je nanič. Pri poslednom Testovaní deviatakov, testoch Komparo 2010 alebo rôznych školských olympiádach však dosiahli najlepšie výsledky tieto.
Kľúč k úspechu školy
Najvyšší počet 12 bodov v rebríčku HN získali tri školy - dve z Prešova a jedna z Bratislavy. "Výsledok je pre nás príjemný, dôležitejšie je však vidieť pokrok a úspech samotných detí," hovorí Rado Jančula, riaditeľ Cirkevnej školy Narnia v bratislavskej Petržalke. Dôvodom výnimočného skóre je podľa neho systematická práca učiteľov a ich podpora. Pedagógovia získavajú od kolegov spätnú väzbu na svoje vyučovanie, škola organizuje vlastné vzdelávanie učiteľov a majú tiež možnosť individuálneho koučingu. Druhým kľúčom k úspechu je podľa Jančulu spolupráca s rodičmi. "Rodičia sú pre nás dôležití partneri, ktorí spoluvytvárajú život školy a ich spätná väzba posúva školu výrazne vpred. Rodičia spolu s nami motivujú svoje deti k výsledkom, ktoré dosahujú," vysvetľuje.
Služby pod jednou strechou
Riaditeľ prešovskej základnej školy na Šmeralovej ulici Ľubomír Bodnár vidí recept na skvelé výsledky v rešpektovaní talentu detí. "Pre nadaných v prírodovedných predmetoch vytvárame od 5. ročníka matematické triedy, pre športovo nadaných zase atletické triedy." Úroveň školy dvíhajú aj intelektovo mimoriadne nadané deti, ktoré chodia do spoločnej triedy už od prvého ročníka. Vedenie sa tiež snaží ponúknuť množstvo krúžkov po vyučovaní. "V dnešnom uponáhľanom čase je toto aj určujúcim faktorom, podľa ktorého rodičia vyberajú - mať balík služieb v jednej budove, aby bolo postarané o dieťa od rána do odchodu rodičov z práce," dodáva Bodnár.
Praktické rady rodičom
Zápis sa týka detí, ktoré tento rok dosiahnu šesť rokov. Presné miesto a čas zápisu zistíte na webovej stránke alebo výveske vybranej školy. "Rodič môže pre budúceho školáka vybrať ktorúkoľvek základnú školu," uvádza sa v stanovisku ministerstva školstva. Ak sa rodič rozhodne pre inú školu ako v mieste bydliska, mal by to oznámiť riaditeľovi "spádovej" školy.
Na žiadosť rodiča môže riaditeľ školy nástup do školy odložiť o rok - ak dieťa ešte nie je dostatočne vyspelé. Budúci prvák by mal najmä rozoznávať farby a tvary, zvládnuť rátanie na prstoch a používať základnú slovnú zásobu. Mal by tiež vedieť správne uchopiť ceruzku, orientovať sa v čase a priestore a odlíšiť zábavu od povinnosti. Vlani túto možnosť využili rodičia zhruba päťtisíc detí. V prípade odkladu bude dieťa ďalej navštevovať materskú školu alebo nultý ročník základnej školy.
NAJLEPŠIE ZÁKLADNÉ ŠKOLY V JEDNOTLIVÝCH KRAJSKÝCH MESTÁCH
KOMPLETNÝ REBRÍČEK NAJLEPŠÍCH ZÁKLADNÝCH ŠKOL PODĽA HODNOTENIA HN
Zdroj: Hospodárske noviny / www.hnonline.sk
____________________________________________________